הטיפול היונגיאני

 
 
עקרונות הטיפול היונגיאני

הטיפול היונגיאני מטרתו לבנות קשר וגשר מבוסס בין התודעה לבין הלא-מודע, מתוך ההבנה שבתוך הלא-מודע שלנו שוכנים חומרי הריפוי האישיים, היכולים לתת מענה לסבל נפשי רב. יונג תאר רבדים שונים של הלא-מודע, הנמצאים בקשר ביניהם ויכולים להשלים ולתמוך זה בזה וכך לדחוף לקראת התפתחות.
 
מתוך הדינמיקה הזו של כוחות הנפש, הגישה למערכת הסימפטומים הנפשיים היא לא רק דרך הסבל הכרוך בהם, אלא גם כראיה שלהם כנותני גישה לפוטנציאל התפתחותי שלא היה מוכר עד כה.
המטרה היא להביא לשלמות, למיצוי ולהגשמה אישית.

הלא-מודע על רבדיו השונים נחווה כמערכת של דימויים וייצוגים פנימיים המלווים בשלל של רגשות. הדימויים הללו יכולים להיות בעלי רגשות סותרים, כמו שהדבר מתבטא במתח פנימי עם חוויה של רגשות קשים - החל מחרדה, דיכאון, פחדים תוקפנות. מערכת הדימויים הפנימיים יכולה באותו זמן ו/או בנפרד להיות חוויה של רגשות חיוביים, תומכים. אלה יכולים להתבטא בתחושה של רגשות כגון אהבה והרמוניה פנימית.

מערכת זו נחווית אצלנו דרך ובאמצעות מערכות יחסים בינאישיות במעגלי קירבה שונים, כגון: יחסים אינטימיים, יחסי משפחה רחבה, יחסי עבודה ועוד - בין אם קשות ובין אם טובות.

בגלל העומק של הלא-מודע הוא מהווה כוח הדוחף אותנו לקראת העתיד, ומתוך כך ניתן לגשר בין גורל (כוחות, טראומות, אירועים, תנאי גדילה - כל מה ששייך לעברנו) לבין ייעוד (משהו שאנחנו חותרים להגשמתו).

הטיפול היונגיאני מסתכל על העתיד כמו גם על העבר, מחפש את התכלית כמו גם את הסיבות, מחפש את הפוטנציאלים ואת האפשרויות שיכולים לפצות על קשיים רגשיים משמעותיים, וכן את הדרך והאופן לתת לפוטנציאלים הללו ביטוי.

הטיפול היונגיאני מייחס משקל משמעותי וחשיבות לכל גיל בדרך להגשמה - החל מהגילאים של הילדות וההתבגרות (גילאים בהם אינני מטפלת) דרך הבגרות, והגילאים המבוגרים יותר של העמידה והגיל השלישי (גילאים המטופלים בקליניקה).

הטיפול היונגיאני נשען על הקשר עם מערכות הדימויים הפנימיים באמצעות חלומות, דמיון, דמיון פעיל ואומנות. הבנת המבעים השונים הללו של הנפש נעשית באמצעות אסוציאציות מחיים אישיים וגם באמצעות אסוציאציות כלליות יותר מהתרבות האנושית הכללית - אגדות, מיתוסים, יצירות קולנוע, יצירות ספרות, אומנות פלסטית, מדיה ועוד. כל זאת על מנת לשנות ולהרחיב את הלא-מודע, להגיע לתובנות ולהרחיב את התודעה, את ראית המציאות ואת ראיית העולם, ולרפא את הנפש.
בתיה שטרן – שלום

בתיה שטרן – מנדלה

בתיה שטרן – תנופה
   
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר      
 
 

זלמן שזר 4, רמת פולג, נתניה | שדרות בן-גוריון 22, הרצליה טל': 8654732 - 09 נייד: 3581900 - 052 
 דוא"ל:
batia66@netvision.net.il  שעות פעילות (בתיאום מראש): ימים א'- ה'  8:00 - 22:00,  יום ו'  8:00 - 13:00